Github Pages Nasıl Kullanılır ?

Soner Şimşek
3 min readMar 31, 2022

Bu yazımda yeni başlayanlara ve hiç bilmeyenlere github pages kullanmayı göstereceğim.

https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fpages.github.com%2F&psig=AOvVaw26aZ3FNqQH0A3gW4yfA9Qj&ust=1648820353258000&source=images&cd=vfe&ved=0CAsQjRxqFwoTCNj-ic688PYCFQAAAAAdAAAAABAI

Herkese merhaba dostlar! Umarım sağlık ve huzur seviyeniz istediğinizden de yüksektedir. Bugün sizlere örnek proje ve deneme çalışmalarınızı <veya her neyi isterseniz> herkese açık şekilde yayına almayı göstereceğim.

Öncelikle Github Pages nedir ve ne işe yarar. Github Pages’ı tipik bir hosting & domain ikilisi olarak düşünebilirsiniz. Sizin oluşturduğunuz repo adı domaininiz ve repo da hosting gibi çalışıyor.

Benim kendi github kullanıcı adımla açtığım bir repo olduğu için domain adım sanki satın alınmış gibi güzel gözükebilir. Aşağıdaki işlemlere bakıp önce kendi kullanıcı adınızla bir repo açarsanız eğer sizinde tüm pages domainleriniz kullanıcıadınız.github.io şeklinde olacaktır. İşlemlerin öncesinde kendi kullanıcı adınızla repo açın daha sonra diğer projelerinizi deneyin.

Hadi gidelim bir repo açıp bu özelliği deneyelim.

İlk önce repo oluşturuyorum hızlıca olması açısından Github websitesini kullanıyorum. Create repository butonuna basıyorum.

Github repo açılışı

Repo oluştu. Insights’ın yanındaki Settings sekmesine tıklayalım.

Ve geldik tüm olayın başladığı yere.

Burada sol menüde bulunan Pages sekmesine basıyoruz ve karşımıza bu ekran çıkıyor. Burada eğer tek bir branch var ise ki o main branch’tir onu seçerek deployu sağlıyoruz. Source açıklama satırının altındaki None yazısına tıklayıp istediğiniz branch’i seçiyorsunuz.

Seçimi yaptıktan sonra hemen yanında /(root) seçili geliyor. Burada önemli nokta /(root) un seçilmesi. /(root) seçildiğinde ilgili branch’ te bulunan kim varsa artık herkese açık olarak yayınlanabilecek. Save butonuna basalım ve bakalım.

İşlemlerden sonra durum:

Your site is ready to be published at : bla bla yazan link artık projemizin yayınladığı domain olmuş oluyor. Bu domain aslında kendi kullanıcı adınızla açılmış repo’dan geliyor yukarda bashetmiştim. Tüm işlemlerden önce gidip kendi kullanıcı adınıza bir repo açmanızı öneririm. Linke tıkladığımızda şöyle gözüküyor

Sadece readme dosyası olduğu için o açıldı. Şimdi de birkaç html dosyası atıp birkaç deneme yapalım.

Birkaç dosya yükledim. Şimdi onları da görüntüleyelim. Burada 2 satır mavi link markdown şeklinde yazılmış tıklanabilir linkler. Teker teker tıklayıp bakalım.

Tebrikler hem kendi kişisel blog, portfolyo hem de istediğiniz projeyi herkes ile paylaşabilmenin yoluna ve githubı daha etkin kullanmaya bir adım atmış oldunuz.

Soru , yazım hataları vb istek veya önerileriniz için yorumlara yazabilirsiniz.

--

--