Android Studio[Beta] fiziksel cihazın wifi ile kullanılması

Soner Şimşek
3 min readOct 20, 2021

Herkese merhaba bu yazı benim ilk medium yazım olmakla birlikte Android geliştirme sürecinde bulunan bir araç hakkındadır.

Bugün sizlere şuan da Android Studio beta sürümünde bulunan “Pair new devices over Wi-Fi” özelliğinin nasıl kullanıldığını anlatacağım.

Neden buna ihtiyaç duyuyorum ben veya neden buna ihtiyaç duyabiliriz. Günümüzde elektronik cihazlarımızı kullanırken şarj/veri kabloları ve diğer gerekli olan cihazların kabloları(hdd kablosu, aux kablosu, yazıcı kablosu) gibi kablolar bazen çok karmaşıklık yaratabiliyor. En azından ortada veya birşeylerin arkasına saklanmış kabloları sevmiyorum ben. Neyse ki Android Studio geliştiricileri de aynı sorunu yaşamış olmalılar ki muhteşem bir özellik getirmişler.

Bu özellik sayesinde cep telefonu/tablet gibi cihazlarımızı kablo ile bilgisayarımıza bağlamadan wifi üzerinden projemizi fiziksel cihaz üzerinde test edebiliyoruz. Hazırsanız özelliğin nasıl kullanıldığına bakalım.

Öncelikle https://developer.android.com/studio/preview bu adresten bilgisayarınıza Android Studio’nun beta sürümünü kurmanız gerek. Daha önceden bilgisayarınıza yüklediyseniz siz yine de güncelliğini kontrol edin.

Benim bilgisayarımda bu özelliği test ettiğim sürüm:

1-Yeni bir proje veya eski bir proje açalım.

2-Cep telefonunuzdan Developer Options/Geliştirici Seçenekler’ini açın. Bunun için ufak bir Google araması yeterli olacaktır.

3-Daha sonra Developer Options/Geliştirici Seçenekleri’ ne gidin ve

(cihazımın dilin ingilizce olduğu için artık ingilizce terimler kullanacağım) Wireless Debugging seçeneğini aktif edin.

4- Sonraki işlem olarak Android Studio üzerinden sanal cihaz listesine tıklayıp “Pair Devices Using Wi-Fi” seçeneğine tıklayın.

5- Bu aşamada tekrar cep telefonumuz üzerinden Wireless Debugging menüsüne gelin ve “Pair device with QR code” seçeneğine tıklayıp açılan QR kod okuyucuya kodu okutun.

Ve cihazımız wifi ile bağlantı kurmuş oldu. Tavsiyem wifi ağına yakın olmanız bağlantının kalitesi için daha iyi olacaktır. Bu işlemlerden sonra artık projenizi wifi aracılığı ile fiziksel cihazınızda kablo derdi olmadan deneyebilirsiniz.

--

--